Száraz November
Több helyen láttam, hogy téma a száraz november... Mi is ez? Hogy egy egész hónapot - a novembert -, alkohol nélkül élünk (túl?!).
Az egyik internetes portálon (444) azt írják, hogy főként azoknak szól ez a kezdeményezés, akik hetente fogyasztanak alkoholt, ezáltal szembesülhetnek saját alkoholfogyasztási szokásaikkal. Aztán kicsit komolyabbra fordítva a szót, arról is írnak, hogy mikor kell elgondolkodni az elvonón.
Attól függ milyen aspektusból közelítjük meg, lehet ez egy tök klassz kezdeményezés...de jobban belegondolva meg kezdeményezni kell egy ilyet?! Hashtag nélkül nem lehet eltölteni egy kis időt pia nélkül? A hashtag motivál?
Igen...mert ugyanitt arról is lehet olvasni, hogy a hashtageket használó tizenéves korosztály heti 2 alkalommal is lerészegedik. Mert menő.
Szóval.. én nem tartozok azok közé, akikre ez kiéleződik, mégis beállok.
Igazából nem tudom mikor ittam úgy igazán utoljára...valamikor Márk előtt még, talán a 25. születésnapomon, Badacsonyban... szokás szerint felcaplattunk az Imrébe - ez a kedvenc helyünk, lugasok alatt lehet fröccsözni az árnyékban - aztán ott ragadtunk és végül már csak a hat órakor induló hajó miatt álltunk fel. Nagyon eltaláltuk a mennyiséget, pont a megfelelő hangulatba kerültünk a nemtudommennyi fröccstől és zsíros kenyértől. Nem tudom, hogy aznap mi lett volna, ha a fröccs helyett például csak bodzaszörpöt iszunk. Lehet, hogy akkor is ennyire szabadszájúak lettünk volna, mint így, lehet, hogy a hangulat akkor is a tetőfokára hágott volna, mert hiszen a legjobb barátaival az ember miért ne tudna önfeledten vihogni minden sz*ron?
Igazából nem próbáltuk sosem, ha találkozunk egyértelműen figyel minket a rosé fröccs is az asztalon.
Mikor egyetemista voltam felvettem az Alkohológia felsőfokon c. kurzust, szakkollégiumi előadás sorozat volt, több nézőpontból érintve az alkoholt - kémia, pszichológia, dráma, orvosi élettan, gasztronómia... Nagyon jó volt! Olyanokat hallottam, amiket előtte nem is gondoltam, például, hogy mikortól számít alkohol függőnek az ember... Ha már tervezi az ivást, vagy ha mindennap egy pohárral megiszik az már a függőség kategória. Ebbe bele lehet kötni, pláne ha valaki tervezi a hétvégi bulit és mellé a bevásárlólistát, ahol szerepel a narancs mellett a vodka. Emlékszem én ebbe kötöttem bele, és kijelentettem, hogy nem vagyok alkoholista és, hogy ez kicsit nevetségesen bekorlátolja a fogalmat. A másik opció viszont, ha valaki napi szinten iszik - mert a vörösbor jó - az már elgondolkodtató, de még mindig rendben van a dolog, ha valaki simán el tudja hagyni ezt a napi poharat.
De beszéltünk a családon belüli alkoholizmusról, ahogy ezt megélik a családtagok és ahogyan tovább “öröklődhet”, mert ezt látja normálisnak a gyermek, és például egy szerepjátékkal szimbolizáltuk ahogyan az egész alkoholizmus a családra rátelepszik, és egyes szereplők elvesztik eredeti funkciójukat és átveszik az erdetileg pl apa szerepét, s ezáltal megszűnik gyermek létük. Nagyon komoly dolgokat érintettünk ezzel.
Aztán az a helyzet, hogy mi magyarok iszunk. De nem csak iszunk, megszóljuk azt, aki nem iszik. Ha vezetsz vagy terhes vagy akkor elfogadják, hogy nem iszol, nem is kérdezősködnek. Ez a szubjektív tapasztalatom. Baj, ha nyáron lekvárt főzöl a barackból, ha alkohol mentes sört iszol, vagy ha kilöttyinted a borodat, ezek a dolgok egyből megjegyzést vonnak maguk után.
Baj, ha nem iszol a haverokkal, mert nincs kedved. Wtf?! Puhány vagy? Miért nem iszol? Beteg vagy tán? Ez nem igazán lehet opció.
Baj, ha születésnapokon nem koccintasz. Már-már sértő.
El nem tudnék képzelni egy jó magyar disznóvágást vagy szüretet pityókás emberek nélkül.
Az egyik barátnőm épp a minap panaszkodta el nekem, hogy nem akar már inni, mert borzasztó a másnap, rémesebb, mint bármikor korábban, de egyből kapja az ívet, hogy miért nem iszik. És ez rossz.
Ellenben “jó” ha iszol, ha beteg vagy egy pálinkát, ha szoptatsz akkor meg sört, hogy legyen tejed, a vörösbor meg egészséges, azt meg csak úgy, mint a C vitamint, naponta egyet.
Visszatérve még egyszer a 444 cikkjéhez, közöltek egy felmérést is, miszerint a tizenéves magyar gyerekek az élen vannak az európai kortársaikhoz képest a heti több alkalmas lerészegedésben. Ez nagyon nem jó. Ez nem menő.
A családunkban szinte mindenki iszik. Ha egy összejövetel van, előkerül a házi pálesz meg bor. Megy a kínálgatás, ha valaki nem iszik, jönnek a kérdések, amire a választ meg KELL magyarázni.
Na de visszakanyarodva az elejéhez, hogy én nem kifejezetten abba a célcsoportba tartozom, akiknek ez a kezdeményezés szól, igen...Márk mellett 0-24-ben, nem gondolnálm, hogy szükségem lenne alkoholos befolyásoltságra, egy pohár alkoholos ital pedig nem ad annyi ízélvezetet, mint egy jó limonádé vagy rostos cucc, így teljesen feleslegesnek tartom, hogy igyak “na csak egy pohárral” vagy egy forralt bort a hangulat miatt, ezesetben inkább a tucatnyi tea, a már említett ízélmény miatt.
Mégis beállunk a sorba B-vel, ezzel könnyebben felajánlva a barátainknak és a családunknak is a lehetőséget, hogy velünk tartsanak! Mi bevállaljuk, hogy nem iszunk. (Persze mi ezt könnyen meg is valósítjuk úgy, hogy az elmúlt egy-két évben tényleg alig iszunk.)
Mert ez igenis fontos dolog. Szeretném, ha ezáltal tényleg kicsit megismernék a résztvevő ismerőseink az alkohol fogyasztással való kapcsolatukat, mert könnyen rávágja az ember, hogy ő bizony nem függő és kibírja, de olyat is könnyen találunk, aki élből elutasítja ennek okán vagy egy közelgő buli okán, hogy ott úgyis elbukná. Miért?
Engem komolyan érdekel ki az, aki kibírja. Könnyűnek tűnik. De valóban az?
Komolytalannak tűnik a hashtag-elés. De valóban az?
Nem gondolnám.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése